Yeni Bir Üyelik Oluşturun
ya da

Polarize Cam Nedir? Polarize Güneş Gözlüğü Hakkında Herşey

Polarize cam nedir

Polarize, yansımaları çok iyi emebilen bir film tabakasıdır. Eski dönemde fotoğrafçıların kullandığı bir filtre olarak karşımıza çıkar. İlk kez 1940’lı yıllarda fotoğraf çekimi sırasında meydana gelen ışık yansımalarını engellemek amacıyla kullanılmıştır.
Günümüzde ise, polarize film tabakası, işlenmemiş camın içine yerleştirilerek güneş gözlüğü sektöründe de kullanılıyor. Bu sayede, camın göz kamaştırıcı ışık yansımalarını emmesi sağlanıyor. Metal yüzeyde, beyaz zeminde, geniş ve düz alanlarda, karda veya su yüzeyinde rahatsız edici boyutlara ulaşabilen yoğun parlamalar, polarize cam sayesinde engellenmiş ya da azaltılmış oluyor.

Polarize cam ve ultraviyole cam arasında ne fark var

Öncelikle, bu iki cam türü arasından tercih yapmak diye bir durumun sözkonusu olmadığını hatırlatalım. Ultraviyole cam, güneşin zararlı ışınlarını engelleyen bir cam türüdür. Polarize camı ise, ihtiyaca karşılık veren bir opsiyon olarak düşünebiliriz.

Polarize güneş gözlüğü nasıl anlaşılır

Bir güneş gözlüğünün polarize camlı olup olmadığını anlamak oldukça basittir. Polarize güneş gözlüğü testi yapmak için cep telefonunuzu elinize almanız yeterli.
Telefonun ekranı açıkken, güneş gözlüğünü ekranın üzerine tutun ve yavaşça yatay konumdan dikey konuma getirin. Görüntü tamamen kararıyorsa veya renk değiştiriyorsa, güneş gözlüğünüz polarize camlı demektir.


Eğer polarize camlı olmayan bir güneş gözlüğünüz de varsa; yansıma yapan bir ayna karşısında, iki güneş gözlüğü camını karşılaştırarak da sonuca ulaşabilirsiniz. Siz her halükarda işinizi sağlama alın ve güneş gözlüğü satın alırken garanti belgesi ve sertifika istemeyi unutmayın.

Polarize cam renkleri nelerdir

Polarize camlar, diğer camlara göre %60-70 oranında daha koyu olur. Kahverengi, füme, gri ve yeşil renklerde üretilir. Bu renklerin özellikleri de farklılık gösterir. Örneğin kahverengi cam, renkleri belli bir seviyede bozarken kontrastı artırır. Gri ve yeşil camlar ise renkleri daha canlı gösterir.
Renk seçeneği kısıtlı olmasına rağmen, polarize güneş gözlüklerinin açık alanlardaki faydaları, bu gözlük tipine olan ilgiyi gün geçtikçe artırıyor.

Polarize camın avantajları

• Karlı yüzeylerde ve su yüzeyinde oluşan parlamaları engellediğinden doğa sporlarında ve açık alan aktivitelerinde kaliteli görüş sağlar.

• Aracın ön camında ve diğer kısımlarında oluşan parlamaları engellemektedir.
• Yansımaları azaltırken, göze giren ışık miktarını da azalttığından görüşü netleştirir ve keskinleştirir.

Polarize camın dezavantajları

• LED ve LDC ekranları koyu gösterir. Başımızın ufak bir hareketinde bile cep telefonu ekranı kararır.
• Koyu cam rengi, yorgun ve uykusuz sürücüler için tehlikeli olabilir. Özellikle güneşin doğduğu ve battığı saatlerde uyku getirdiğinden şikayet edilmektedir.


Marka Adası Optik olarak mağazalarımız polarize camlarda dünyanın en iyisi olarak gösterilen Fransız Essilor polarize camları kullanmaktayız.


Opt. Dilek SARVANLIOĞLU